Aylık arşivler: Aralık 2011

Navicat For MySQL

Navicat veritabanı sunucu yönetim programıdır. Navicat For MySQL ile MySQL sunucusuna erişebilir sunucu üzerinde bir çok işlemi görsel olarak rahat bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Navicat For MySQL’i çalıştırabilmek için bilgisayarımızda MySQL sunucusuna ihtiyacımız vardır. Navicat For MySQL bir çok platforma’da destek vermektedir. Windows,Linux, Mac OS gibi işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.   Navicat For MySQL ile mysql sunucusuna erişebilmek için File New Connection.. yada Connection simgesine tıklayarak bağlanabiliriz. New Connection penceresinde

Navicat For MySQL yazısına devam et

C# Değişken Tanımlama ve Temel veri türleri

Değişken; program yazarken bazı verilerin daha sonra kullanılmak üzere bir yerde tutulması gerekebilir. Verilen bu şekilde hafızada tutulmasına değişken denir. Değişkenler farklı türde veri tuttukları için farklı tiplere sahip olabilirler. Aşağıda değişken tanımlama stillerini görebilirsiniz. Üç stilde tanımlayabiliriz.

C# Değişken Tanımlama ve Temel veri türleri yazısına devam et

C#’da değişkenlerin Sınıflandırılması

C#’da değişkenleri tanımlandığı yere göre iki sınıfa ayırabiliriz. Bunlar global(kapsamlı) ve local(yerel) değişkenler.

1-Global Değişkenler : Form sınıfının(Class) içinde prosedür  ve fonksiyonların dışında tanımlanır. Bütün prosedür ve fonksiyonlarda geçerlidir. Programın Başlangıcından kapatılmasına dek veya özel komutlarla sonlandırılana kadar çalışırlar ve hafıza yer tutarlar.

C#’da değişkenlerin Sınıflandırılması yazısına devam et